Dąbki

Dąbki nazywane często Dąbki Zdrój - małe nadmorskie uzdrowisko nad morzem.

Jedna z bardziej znanych nadmorskich miejscowości uzdrowiskowych, a przede wszystkim wczasowych to DĄBKI, położone tylko 6 km  od Darłowa i około 30 km od Koszalina. Dąbki to niewielka wieś , która łączy się z  Dąbkowicami, które leżą na mierzei.Uzdrowisko Dąbki   leży u nasady mierzei oddzielającej rozległe oraz płytkie Jezioro Bukowo od morza. 

W XIII wieku książę Świętopełek podarował tereny dzisiejszych Dąbek we władanie cystersom. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z  końca XV w. w związku ze sporem granicznym między Darłowem a opactwem  Bukowo Morskie. Mieszkańcy wsi Dąbki nie posiadali gruntów nadających się do uprawy, dlatego płacili czynsz za możliwość połowu ryb w tutejszym jeziorze Bukowo.  W miejscowości mieszkał wójt, rybacy oraz  tkacz sieci rybackich. Miejscowi rybacy łowili ryby w jeziorze Bukowo.

Pod koniec XIX wieku miejscowość liczyła już 260 mieszkańców. Niegdyś prawie wszystkie domostwa wykonane były z gliny i drewna.Ani Dąbki, ani DĄBKOWICE nie posiadają już zabytkowych budynków.

Od wielu lat Dąbki, wcześniej wioska rybacka , odwiedzane są przez turystów, którzy wykorzystują bezcenne skarby tego małego uzdrowiska. Tutaj  wybudowano całoroczne ośrodki uzdrowiskowo - wczasowe,sanatoria. W uzdrowisku leczone są  choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Miejscowość służy korzystnym mikroklimatem.Atuty uzdrowiska to  rozległe obszary leśne ,brak przemysłu , które dają gwarancję czystego powietrza. W 2007 roku miejscowość Dąbki otrzymała   status uzdrowiska.

Uzdrowisko Dąbki a własciwie Dąbki Zdrój to  rozległe jezioro Bukowo , rzeki - Wieprza i Grabowa. 

Niewątpliwą atrakcją są  wycieczki na wschód i zachód czerwonym szlakiem turystycznym. Dla turystów rowerowych, zmotoryzowanych oraz uprawiających jogging również nie zabraknie tu interesujących tras. Jeśli lubicie Państwo spacery, do dyspozycji macie piękną aleję  o długości 7 km położoną pomiędzy jeziorem Bukowo a morzem. Aleja ta doprowadzi Was do miejsca, w którym jezioro łączy się z morzem.Dodatkową atrakcją jest zbudowany w oddalonym o 6 km Darłowie wspaniały Zamek Książąt Pomorskich.